Oferta

Metoda Eline Snel © 
„Uwaga, to działa!”

Metodazostała stworzona przez Eline Snel – holenderską nauczycielkę mindfulness oraz terapeutkę. Kilkanaście lat temu została poproszona o poprowadzenie zajęć z uważności dla dzieci. Bazując na własnej praktyce, wielu próbach i poszukiwaniach najlepszej drogi nauczania, Eline doszła do wniosku, że dzieci można nauczyć mindfulness, ale z wykorzystaniem nieco innych metod niż te dla dorosłych. Tak żaba o imieniu Fred stała się przewodnikiem dzieci w treningu uważności – Metoda Eline Snel© „Uwaga, to działa!”.  Eline Snel stworzyła 4 podręczniki dla nauczycieli uważności, które są ciągle wykorzystywane w szkołach, ośrodkach zdrowia i prywatnych gabinetach na całym świecie.

Trening jest wzorowany na popartym badaniami naukowymi 8-tygodniowym treningu MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), stworzonym w 1979 roku przez Jona Kabat-Zinna. Jest skierowany dla dzieci i młodzieży od 4 do 19 lat. Treści są tak dostosowane, by odpowiadać na możliwościom poznawczym oraz potrzebom emocjonalnym uczestników czterech grup wiekowych: 4-8 lat, 8-11 (12) lat, 12-14 lat i 14-19 lat.

Metoda zalicza się do czołówki światowych, certyfikowanych treningów uważności dla dzieci. Zobacz aktualną mapę wszystkich trenerów tutaj:  https://www.elinesnel.com/en/find-a-trainer 

Oferta

Trening uważności Metodą Eline Snel © „Uwaga, to działa!obejmuje 8 spotkań tematycznych, raz w tygodniu  po 45-50 minut. Może odbywać się w formie zajęć dodatkowych w szkołach, klubach dziecięcych lub w trakcie zajęć szkolnych, np. na lekcji wychowawczej. Spotkania są wypełnione zabawą, opowiadaniami, elementami jogi oraz ćwiczeniami na koncentrację, tak aby dzieci w naturalny sposób mogły rozwijać swoją uważność.  

W czasie treningu dzieci uczą się, między innymi:

Koncentracji

koncentrować uwagę na danej czynności lub przedmiocie; utrzymywać ją; kierować nią w pożądaną stronę; przenosić na inny obiekt

Obserwacji

obserwować swoje emocje, odczucia z ciała, doznania wzrokowe, smakowe, węchowe, słuchowe

Akceptacji

nazywać i akceptować własne emocje i myśli bez oceniania ich,

Dystansu

dystansować się od własnych myśli, nie ulegać nim, a raczej obserwować z ciekawością z boku

Życzliwości

rozwijać życzliwość
wobec siebie i innych.

Uważność w edukacji

Jeżeli jesteś zainteresowany treningiem uważności w szkole lub w przedszkolu, skontaktuj się z nami. Przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.  

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi

Metoda Eline Snel© „Uwaga, to działa!” powstała na podstawie 8-tygodniowego treningu uważności MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), dobrze znanego i naukowo przebadanego programu, stworzonego w 1979 roku przez Jona Kabat-Zinn’a z Uniwersytetu Medycznego Massachusetts w Worcester, USA,  założyciela Kliniki Redukcji Stresu.  

Poprzez wykorzystanie historyjek, wyobraźni oraz prostych ćwiczeń, dzieci i młodzież otrzymują narzędzia, które mogą wykorzystać by lepiej zrozumieć siebie i innych, a także rozwijać umiejętność radzenia z wyzwaniami, które stawia im życie. Bardzo obrazowe hasła, jak „przycisk stop”, „siedzieć jak żaba” czy „test spaghetti” pozwalają w łatwiejszy sposób opanować różne umiejętności w zakresie uważności. 

Treningi są bardzo interaktywne, wykorzystują naturalną potrzebę ruchu dzieci, jak również uczenie się przez zabawę. Metodę uzupełniają podręczniki dla rodziców i dzieci: światowy bestseller – „Uważność i spokój żabki” oraz „Daj przestrzeń i bądź blisko”. Dzięki załączonym płytom, dzieci mogą ćwiczyć  w domu samodzielnie lub z rodzicami. Nagrania,  w ciekawy i angażujący sposób, przeprowadzają przez ćwiczenia. Pomagają nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. 

Trening  jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 4-19 lat. Trwa 8 tygodni dla dzieci w wieku 4-11 (12) lub 10 tygodni dla młodzieży w wieku od 12 roku życia. Program jest podzielony na cztery grupy wiekowe: 4- 8 lat, 8-11 (12) lat, 12-14 lat i 14-19 lat. 

Ćwiczenia uważności są ogólnorozwojowe i odpowiednie dla wszystkich dzieci i młodzieży, a zwłaszcza tych, które chcą  poprawić  koncentrację,  pamięć,  kreatywność, umieć radzić sobie z gonitwą myśli, nauczyć się czuć i rozumieć swoje emocje oraz sygnały z ciała, wzmocnić swoją wewnętrzną odporność na stres, być bardziej świadomym swoich zachowań, polepszyć swój sen. Są również wskazane dla osób, które cierpią z powodu niskiej samooceny i potrzebują wzmocnienia, samoakceptacji, zapewnienia, że są wystarczająco dobre i fajne, takie jakie są. Trening wspomaga również leczenie medyczne dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, np. ADHD, spektrum autyzmu.  

Treningi mogą prowadzić nauczyciele, psycholodzy dziecięcy, psychiatrzy, lekarze,  trenerzy dziecięcy i inne osoby pracujące z dziećmi, które ukończyły trening w AMT (Academy for Mindful Teaching). 

Certyfikat trenera metody ważny jest przez rok. Warunkiem utrzymania certyfikatu jest odbycie co roku odświeżającego szkolenia. 

Intencją ćwiczeń uważności nie jest zaprzestanie myślenia. Badania wykazują, że im bardziej staramy się nie myśleć o czymś, tym bardziej o tym myślimy (spróbuj np. nie myśleć w tej chwili o żółtych bananach). Celem ćwiczeń nie jest również zmiana naszych myśli ani emocji. Dzieci uczą się nabierać dystansu do swoich myśli, obserwować je z życzliwością i ciekawością, tak jakby przyglądały się obłokom na niebie. Nie można przestać myśleć, ale można nauczyć się zmieniać nasze nastawienie do naszych myśli. Nie musimy im ulegać, nie musimy również na nie automatycznie reagować. I co najważniejsze, nie musimy wierzyć wszystkim myślom, gdyż nie wszystkie z nich są prawdziwe. 

Ciekawostki

Sitting Still
aplikacja dla nastolatków, w języku angielskim​
Żaba w chmurach
dzięki współpracy pomiędzy francuskimi liniami lotniczymi Air France i Mind App dzieci mogą teraz słuchać medytacji podczas lotów długodystansowych
Uważność i spokój żabki
Książka „Uważność i spokój żabki” została wydana w 37 krajach i przetłumaczona na 24 języki.
Daj Przestrzeń i bądź blisko
Książka Eline Snel „Daj Przestrzeń i bądź blisko” została napisana z myślą o rodzicach i ich nastolatkach.
Przewiń do góry